A szőrzet külleme kedvencünk egézségi állapotát tükrözi. Ha a kutyánál szőrhullást tapasztalunk, az lehet a vedlés miatt, viszont betegség tünetét is jelentheti, ami gyors diagnózist igényel.
A szőr az epidermisz, a bőr felhámjának a függeléke, jellegzetes növekedési ciklusai vannak. A kutyáknál az izolált formában található szőrzet, s a különféle szőfajták és szőrzettípusok ezek kombinációi szerint alakulhatnak. A szőzet nem egyforma sűrűségű az egész testfelületen. A háton sűrű, viszont a szügyön, a hason, a lábk belső oldalán és a fültájékon ritkább. Ha a szőrnövekedésben rendellenesség tapasztalható, az elváltozás jelei először ritkább szőrzetű testrészeken láthatók.
Vedlés
A vedlés élettani jelenség, ami természetes körülmények között évente kétszer következik be. Szorosan kapcsolódik a szőrzet növekedéséhez és a fejlődés megállásához.
MIKOR KEZDŐDIK ÉS MEDDIG TART?
A kutyánál két szőrnövekedési periódust különböztetünk meg: tavaszi és őszi. A tavaszi vedlési időszak rövid, kevésbé sűrű szőrzet kialakulásával ér véget: ez a nyári bunda. Az őszi vedlési időszak során alakul ki a téli bunda, amely sokkal sűrűbb és hosszabb. Bizonyos kutyák lassabban, hosszabb ideig vedlenek, másoknál ez a fázis néhány hét alatt lezajlik. Előbbiek esetében megfigyelhető, hogy olyan, mintha a kutya szinte folyamatosan vedlene, utóbbiaknál viszont egész csomókban hullik a kutya szőre. Másfelől a kutya életszakaszai során nem mindig egyformán zajlik a vedlés, és e fiziológiai jelenség alakulásában döntő szerepet játszanak akutya életkörülményei is. Tehát a lakásban tartott kutya hosszabb ideig tartó vedlésen megy keresztül.
HOGYAN MEGY VÉGBE?
Minden szőrtüsző három egymást követő stádiumon megy keresztül: anagenezis, katagenezis és telogenezis. Az anagenezis a szőr növekedési időszaka. Ennek során a szőrhagyma sejtjei aktív osztódásban vannak. A régi szőr alatzt szemölcs keletkezik, amely összenyomja, és ezzel beköveztkezik a vedlés. Ugyanakkor a szemölcs behatol a kötőszövetbe. A katagenezis nem más, mint a tüsző pangása, a szőr alapja ilyenkor élő sejtekkel nem rendelkező formációvá alakul. A telogenezis során semmilyen tevékenység nincs, az elpusztult szőrt már csak egy rostos tömlő tartja a bőrben, amely a szőrtüszőt foglalja magában. A kutyánál nem minden szőrszál éri el egyszerre ugyanazt a fejlődési stádiumot. Mindazonáltal bizonyos kóros körülmények fennállása esetém a szőrzetnövekedés megáll, s a kuztyának csak a telogenezis állapotában lévő szőrzete van. Az ilyen betegséget nevezzük alopeciának. Néhány fajtánál a szőr növekedési ciklusa nagyban meghaladja a vedlési ciklust: a szőr így folyamatosan fejlődhet több mint egy éven át keresztül anélkül, hogy elérné a végleges hosszúságot. A kihullást követően a szőr újból elkezd nőni.
Szőrhullás
A szőr pusztulása főleg helyi okokra vezethető vissza, ilyen a fertőzés és az élősködők jelenléte. A szőrtüszők keratinjából táplkálkozó gombák okozta fertőzés követjeztében kialakuló mycosis, ami a szőr tőből való hullásához vezet, gyakran az egész bunda kiterjedésében elhúzódó, kerek foltokban mutatkozó szőrhullást okozhat. Mikor a szőr elpusztul, a gomba eltűnik, s a gyógyulófélben lévő seb középpontjában növekedésnek indul az új szőr. A gombás fertőzésen átesett kutya auzonban még hosszú ideig hordozhatja a fertőzést, hiszen állandóan új sérülések keletkeznek. A szőrtüszőatkásságot okozó demodex atka apró kis ízeltábú, amely a szőrtüszően és a faggyúmirigyben fejlődik, ahhoz tapadva élősködik. A paraziták miatt a a szőr kilazul, aztán ki is hullik. A bársonyatka, a kullancs és a bolha lárvái erős viszketést okoznak, a kutya vakaródzik, ennek következtében kihullik a szőre.
Kopaszság
A kopaszság fennállásakor a szőr nem nő újra. A sérülés kicsi, kerek , az injekció beadása helyén keletkezjet, de a bőrrel közvetlen összefüggésben nem álló betegséggel kapcsolatos hiánynak, islletve súlyos hormonzavarnak is tulajdonítható. A szőr növekedésére számos hotmon hatással m van, melyek közvetlen, vagy közvettett úton hatnak a szőrtüszőre. Így pl.: a pajzsmirigy alulműködését gyakran kíséri folyamatos kopaszodás, ami a törzs hosszában, szimmetrikusan következik be; a mellékvese túlzott hormontermelése következtében fellépő Cushing-betegség szintén ilyen rendellenességgel járhat, vagy hólyagkiütést okozhat. |