Kutyabeszéd
Az ugatás az ember és a kutya közötti kommunikációra jött létre az evolúció során.
Valamennyi állat közül a kutyák hallatják legsűrűbben a hangjukat, méghozzá rendkívül változatosan fejezik ki magukat. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Etológiai tanszékén Molnár Csaba biológus és munkatársai ennek okát kutatják.
- Azt gondoljuk, hogy az ugatás alapvetően az ember és a kutya közötti kommunikációra jött létre az evolúció során, hiszen a vadonélő kutyafélék, farkasok, rókák nagyon keveset ugatnak. Ez felveti annak a lehetőségét, hogy akkor vált gyakorivá az ugatás, amikor az ember háziasította a farkasokat. Azok a farkasok, amelyek többet, és a különböző helyzetekben különbözőképpen ugattak, jobban együtt tudtak működni az emberrel. Ezért az ember az ugatósabb farkasokat előnyben részesítette a továbbszaporítás során, és emiatt válhatott a farkas egyre ugatósabbá, miközben az ember mellett élt.
- Ez nagyon érdekes, mert én ugyan csak macskákról tudok beszámolni, de valóban kedvesebb az embernek az a cica, amelyik állandóan üdvözli őt, mindig kiad valamilyen nyávogó hangot. Nemcsak akkor ha baja van, hanem beszélget, visszanyávog.
- Igen, alapvetően az ember azokat a társállatokat részesíti előnyben, amelyekkel kommunikálni tud, akik visszajelzést adnak számára. A mi kutatásunknak három iránya van. Az egyik az ugatásnak egy akusztikai számítógépes elemzése. A másik abból áll, hogy különböző helyzetekben felvett ugatásokat lejátszunk önként jelentkezőknek, s nekik ki kell találniuk, mi történt éppen, amikor a kutya ugatott. Például sétához készülődött a gazdája, vagy kikötötte egy közért előtt, és otthagyta. A harmadik típusú vizsgálatok során kutyáknak játszunk le előzőleg felvett ugatásokat, és az ő reakcióikat figyeljük. Az eredmények azt mutatják, hogy a kísérleti személyek a hangok alapján nagyon jó arányban eltalálják az ugatás körülményeit. A kutyák pedig felfigyelnek arra, ha változás történik a hallott hangok minőségében. Tehát meg tudják különböztetni, ha a következő ugatás az előzőekhez képest más helyzetben lett felvéve, de azt is, ha ugyanolyan helyzetben egy másik kutya hangját hallják. Azt gondoljuk, hogy az ember-kutya kommunikációs rendszer modell lehet más lények közötti kommunikáció vizsgálatához is.
Forrás: radio.hu |